• Podzimní výprava 2016 - Tišnov
    Podzimní výprava 2016 - Tišnov

Pro rodiče

 

 

 

 

Skautské vybavení – výlety, schůzky  - stahujte v tomto dokumentu

 

 

SEZNAM VĚCÍ NA VÍCEDENNÍ  VÝPRAVU:

 

VŽDY SI VEZMI:

 

PITÍ V PET-LAHVI, PLÁŠTĚNKU, PŘEZŮVKY, TEPLÁKY, MIKINU, OBLEČENÍ NA SPANÍ,  REZERVNÍ PONOŽKY A SPODNÍ PRÁDLO, SPACÍ OBLEČENÍ, ŠÁTEK, HYGIENICKÉ POTŘEBY-KARTÁČEK, PASTA, MÝDLO A RUČNÍK, BATERKU, TRHÁK, TUŽKU, PROPISKU, KRABIČKU KPZ, UZLOVÁK, ZAVÍRACÍ NŮŽ, KOPII KARTIČKY POJIŠTĚNCE.

 

DLE POKYNŮ SI VEZMI:

 

JÍDLO, SPACÁK, KARIMATKU, EŠUS, LŽÍCI, PLAVKY, TENISKY, JÍZDENKY NA MHD, KAPESNÉ, STEZKU, ZPĚVNÍK,POMŮCKY KE HRÁM, REZERVNÍ RUKAVICE, ČEPICE... 

 

 

Jsme skauti a jezdíme do přírody, abychom ji důkladně poznali, objevili neznámá místa, zkusili si prakticky nabyté znalosti a doslova se „vyřádili“ na čerstvém vzduchu. Z toho důvodu musíme mít na naše výpravy patřičné vybavení. . Zásady jsou takové, že se hodí vše, co plní svoji funkci i v menších rozměrech (např. péřová bunda na zimní akci je příliš nepraktická/ fleecová mikina a nepromokavá bunda je daleko lepší kombinací).

 Oblečení v zimě/podzim

Zásadou číslo jedna při oblékání na výpravy je více vrstev - první odvádí pot, druhá je tepelná a třetí neprofouknutí/nepromoknutí. Místo první lze volit klasickou bavlnu, druhá je vhodná teplejší, ale spíše syntetické materiály (fleece atp.) a poslední je alespoň větrová bunda. Zní to možná příliš nadstandartně, ale díky tomuto návyku mohou děti jednoduše předejít jakémukoli prochlazení. Chtěl bych, aby se děti již v tomto věku naučily pracovat se svoji tělesnou teplotou a věděly, že tepelný komfort je vždy na prvním místě (ani ne moc teplo, ani ne moc zima) a vracely se vám domů zdravé:-).Aby vybavení do přírody bylo co nejdokonalejší, připravili jsme pro vás několik drobných rad k nákupu doporučeného vybavení:

Spací pytle:

V současnosti seriózní firmy uvádějí tři teplotní údaje a to rozmezí tepelného komfortu a spodní extrém, např. +25 // +2/-3 // -12°C. To znamená, že při vyšší teplotě než +25 se zapaříte a nevyspíte, pod touto teplotou začíná tzv. tepelný komfort, který je nejideálnější v rozmezí +2/-3 a tedy budete v klidu spát lehce oblečeni. Hodnota -12 znamená spodní extrém, tedy teplotu okolí, při které ve spacáku nezmrznete (ale nevyspíte se). Extrém znamená, že se musíme do spacáku pořádně obléknout. Komu bývá při spánku zima nebo není zvyklý na chladné teploty, musí volit údaje nižší. Spací pytel má být na míru, aby se lehce vyhřál a pohyb těla nebyl omezen.  Jako náplň se používá peří nebo duté vlákno. Zejména kvůli alergiím, dále pak kvůli snazšímu usušení i stálosti tvaru a množství izolace se dnes doporučuje duté vlákno. Důležitým faktorem je hmotnost. Dnes není problém sehnat spací pytel pro období jaro-podzim v cenové relaci do 1200.- Kč, přičemž hmotnost spacáku by neměla překročit 1.5 kg. Doporučený typ je třísezónní značek jako je Hannah,Husky či Prima.

http://www.bike-eshop.cz/spaci-pytle-detske/spacak-outdoor-husky-kids-merlot-10-c-modra 

 

 Izolační podložky:

Klasické pěnové karimatky jsou lehké, poměrně neskladné a snesou drsné zacházení. Díry a škrábance neubírají nic z dobrých izolačních vlastností. Někdy jsou dvouvrstvé (jedna vrstva by však měla být tvrdší a odolnější proti kamínkům a klacíkům). Alumatky jsou slaboučké, ale dobře skladné. Také se po nich ve svahu dost vozíte. Samonafukovací matrace se dnes se vyrábějí odlehčené a rozměrově přijatelné. Musí se na ně dávat větší pozor, můžeme je o ostrý předmět prorazit nebo nám velkým teplem prasknou. Problémem je skladnost a vyšší cenová relace. Doporučený typ je klasická pěnová karimatka.

Batoh - Aktualizováno - názory se dost různí, ale já doporučuji kvalitnější batohy s vyztuženými zády a více kapsami - pro děti v našem oddíle by měl stačit objem do 50L, nekupujte prosím větší, ani příliš malé. 

 

Doporučení: Do 10ti let - Deuter Fox, nebo Boll Ranger - mají dobře uzpůsobené záda dětské páteři, s karimatkou si nelamte hlavu, vemte ji na sraz a někdo ze zkušenějších vám ji vezme. To platí hlavně pro ty nejmenší. Důležité je, aby jim batoh dobře seděl, proto prosím raději zajdětě batohy osobně vyzkoušet - měly by je mít v Hudy Sportu na Orlí, nebo RockPointu na Masaryčce. 

 

 Od 9ti let: Batoh Marathon 40 KTX, Gemma: Dá se nechat ušít přesně podle přání na barvu a dají se k němu nechat vyměňovat zipy v Brně na Pekařské, kde je tedy možnost ho i osobně koupit či objednat - nebojte se ho tam vyzkoušet a objednat přes internet, měl by být o něco levnější (cena okolo 1500.-). Pokud by se vyskytla nějaká závada, je dobré ho na Pekařské nechat opravit (například vyměnit zipy)

http://batohy.heureka.cz/gemma-marathon-40/ 

 Pláštěnky:

v tom nejsou žádné nutné specifika, já na výpravy osobně nosím pláštěnku na jedno použití (mám jich více) a k tomu mám nepromokavou bundu, dětem však doporučuji koupit klasickou pláštěnu z PVC (cena do 300.-)

 Pohorky

Důležitou součástí vybavení jsou kvalitní nad kotníkové boty, které nám ulehčí cestu terénem a hlavně nepromoknou v dešti. Důležité je, aby se daly naimpregnovat a plnily svoji funkci. Je zbytečné dětem kupovat drahé Gore-texy, protože jim roste noha, ale určitě se dá najít i nějaká alespoň dvouletá varianta za přijatelnou cenu. Takovou botu ale raději kupujte ve specializovaném obchodě pro turistiku, než v “obuvi” nebo “sportovních potřebách” – na internetu doplním adresy prodejen.

 

Výbava na schůzku

Přezůvky do tělocvičny, tužka, blok, stezka, skautský deník, zpěvník,nůžky, lepidlo,uzlovák, šátek, tenisák (míček), pití, oddílové tričko

Až budou kroje, tak vždy první schůzka v měsíci je oddílová – brát kroje s sebou. NA VŠECHNY SCHŮZKY A VÝPRAVY CHODÍME V MODRÉM ODDÍLOVÉM TRIČKU A SKAUTSKÉM ŠÁTKU.